DRAHÉ školské pomôcky! Ľudia si BERÚ pôžičky: TAKÁTO je realita

DRAHÉ školské pomôcky! Ľudia
Ilustračné foto
Zdroj: thinkstock.com
2023-09-10 19:00:00 |

Ceny pomôcok do školy vzrástli. Mnohé domácnosti si nemôžu dovoliť kúpiť dieťaťu potrebnú výbavu, a tak si musia zobrať pôžičku. Toto je realita aj v domácnostiach, kde rodičia pracujú.

Ceny nevyhnutných školských pomôcok pre deti vzrástli. Väčšina slovenských domácnosti tento finančný tlak zvládne. Avšak podľa prieskumu spoločnosti KRUK Česká a Slovenská republika si 5 percent domácností zoberie na školské pomôcky pôžičku, ako uvádza portál Správy RTVS.

Najviac zdraželi výrobky z papiera, ale aj písacie a výtvarné potreby. Pôžičku si berú najčastejšie rodičia vo veku 25 až 34 rokov najmä vo výške nad 200 eur.

Pôžička sa týka nezamestnaných rodičov na rodičovskej dovolenke, zamestnancov z odboru informačných technológií a telekomunikácií a tiež zamestnancov v priemysle a stavebníctve. Požičiavajú si aj ľudia so základným vzdelaním, vyučení bez maturity či osobným príjmom do 600 eur.

Podľa prieskumu si požičiavali peniaze na školské pomôcky najviac obyvatelia z Prešovského a Košického kraja. Rovnako sa pôžička týkala aj rodičov s tromi a viac deťmi.

„Rodiny, ktorým ich príjmy a úspory nestačia na nákup školských pomôcok pre deti, majú možnosť obrátiť sa na rôzne neziskové a charitatívne organizácie alebo kúpiť lacnejšiu výbavu z druhej ruky,“ uviedla generálna riaditeľka spoločnosti KRUK Jaroslava Palendalová.

Štát prispieva na pomôcky len rodičom prvákov, a to jednorazovým zvýšeným príspevkom na dieťa vo výške 110 eur. O tento príspevok nie je potrebné žiadať.

Fotogaléria


Autor: © Zoznam/Adriana Joštiaková

Ďalšie články

Gurmán.sk

Feminity

Zdravie

Diskusia