5 dôvodov, prečo by ste nemali nechať svoje dieťa VYPLAKAŤ: Len mu tým ublížite

5 dôvodov, prečo by
Ilustračné foto
Zdroj: thinkstock.com
2023-09-01 11:00:00 |

Už naše mamy nám hovorili, aby sme nerevali, prípadne išli plakať do vedľajšej izby. Tento názor ale mnohé mamičky považujú za zastaralý a svoje deti nenechávajú vyplakať. Pretože je rozdiel nechať dieťa plakať a vyplakať. Viete, prečo to nie je správne?

Mamička Anabela Meľo na svojom Instagramovom profile Mamy mimo davu hovorí o dôvodoch, prečo nie je správne nechať dieťa vyplakať. Ona sama v detstve počúvala známe frázy ako "nerev", "snáď nebudeš plakať" alebo "ak chceš revať, môžeš ísť vedľa". 

"Nikomu nič nevyčítam. Tak bola naučená väčšina. Veľa z našej generácie prebralo staré vzorce a je čas to zmeniť. Naučiť naše deti, že plač je okay, nie je to prejav slabosti, ale naopak sily a že vďaka nemu vieme, že sa niečo deje. A tiež lieči dušu. Nesmie byť však zavrhnutý a skrývaný do izby, kde je dieťa osamote," píše vo svojom príspevku Anabela. 

Aký je rozdiel medzi plačom a vyplakávaním?

Plač je podľa jej slov prirodzený stav emócie a bežná súčasť života. Keď dieťa plače, sme pri ňom a chceme zistiť, v čom je problém. Vyplakávanie je stav, kedy je dieťa pri plači ponechané osamote – buď ho pošleme od seba preč, prípadne ho necháme v izbe osamote. 

Keď pri plači dieťa cíti pochopenie, plač sa rýchlo zmení na pohodu a všetko funguje ďalej tak, ako predtým. Na druhej strane vyplakávanie môže trvať až dovtedy, kým dieťa nestratí všetku energiu a od únavy zaspí, čo rozhodne nie je správne.

Prečo by ste nemali nechať dieťa vyplakať?

Influencerka vo svojom príspevku hovorí hneď o niekoľkých dôvodoch, prečo to nie je správne:

  1. Keď dieťa plače a zostane samo, stráca sa dôvera a puto medzi matkou a dieťaťom.
  2. Telo dieťaťa počas vyplakávania zaplavuje stresový hormón kortizol, ktorý okrem iného negatívne ovplyvňuje vývoj mozgu.
  3. Pri vyplakávaní sa dieťa naučí, že aj keď plače, nikto nepríde a nepomôže mu.
  4. Časom sa dieťa naučí neplakať, pretože to nie je funkčný nástroj, a tak sa naučí potláčať emócie, čo môže v jeho dospelosti spôsobovať problémy v živote.
  5. Kvôli vyplakávaniu sa dieťa naučí, že plač nie je žiaduci a bude ho potláčať alebo skrývať. Vďaka tomu si môže myslieť, že keď plače, nie je chcené. 

"Plač, pri ktorom asistuje rodič, lieči, tam kde rodič nie je, ten plač v nás prehlbuje smútok a nešťastie. Tak buďme tam, keď deti plačú, buďme im oporou, dajme im pocit, že ich milujeme aj keď prežívajú ťažké emócie. A hlavne nepomenujme tie ťažké emócie ako zlé a nežiadané. Nestavajme v deťoch tie múry, ktoré máme mnohé v sebe a teraz po rokoch ich horko ťažko búrame," dodala na záber mamička. 

Fotogaléria


Autor: © Zoznam/Andrea Šípošová
Zdroj: Instagram/mamy_mimo_davu

Ďalšie články

Gurmán.sk

Feminity

Zdravie

Diskusia