Dôležité! Chcete, aby sa vám deti ZVERILI s problémami? Čítajte im ROZPRÁVKY

Rozprávky
Rozprávky
Zdroj: Readmio
2023-08-05 19:00:00 |

Chcete vedieť, či vaše dieťa zažíva šikanu? Alebo ako sa vyrovnáva so smrťou blízkeho? Sú veci, o ktorých sa nevieme s deťmi rozprávať, a preto si môžeme pomôcť príbehmi. Dieťa ocení, že mu venujeme svoj čas a zdôverí sa, prezradila v rozhovore pre špuntik.sk psychologička a pedagogička PhDr. Mgr. Jana Draberová, Ph.D.

Čo najviac trápi rodičov a deti v dnešnej dobe?

U detí sú to strachy, úzkosti stresy, najmä zo školy, z učenia, zo zlyhania. Problémy so spolužiakmi. Dievčatá si vytvárajú skupinky a odstrkujú iných. Rodičia riešia prevažne problémy v rámci rodiny, kedy si nevedia dať rady s deťmi.

Majú rodičia vlastnú traumu z detstva a snažia sa vychovávať deti inak?

Sú aj takí, ktorí vychovávajú po starom, tak ako boli zvyknutí. Evidujem však aj rodičov, ktorí sa snažia byť viac empatickí a rešpektujúci. Rodičom radím, že ak chcú zvládnuť svoje dieťa, musia chcieť prijímať jeho emócie. A to znamená, že musia najprv pracovať so sebou a nie každému sa do toho chce.

Môžu deti vychovávať rodičov?

Deti sú dôvodom, prečo rodič na sebe začína pracovať, lebo mu na nich záleží. Hovoria mi – opravte to dieťa, ale to tak nefunguje. Deti kopírujú rodičov. Sami zvyšujeme hlas na deti, aby nekričali, a pritom my to robíme. Tak to je o ničom.

Ako pomôcť dieťaťu, ktoré býva často nervózne a nevie sa upokojiť?

Veľkým pomocníkom sú napríklad rozprávky. Hlavným benefitom je najmä spoločne strávený čas. Najmä mama alebo otec sú prinútení upokojiť sa. Nie je to také hektické ako cez deň, keď sa vždy niekam ponáhľame. Deti zamerajú svoju pozornosť na počúvanie. Hlas ich môže upokojiť a napríklad pri audiorozprávkach si tak rozvíjajú fantáziu a tvoria obrázky v hlave.

Môže byť čítanie rozprávok aj forma manipulácie, ale dobrej?

Musíme si vybrať správny príbeh, kde sa spomína problém, s ktorým dieťa zápasí. Napríklad aplikácia Readmio obsahuje rozprávky aj zo sveta emócií a vzťahov, kde je veľa užitočných príkladov zo života a sú navyše odborne skonzultované so mnou. Veľkou výhodou je, že daný problém môžeme rovno riešiť s dieťaťom a spýtať sa ho: Stalo sa ti to už? Ako by si to vyriešil? Ako myslíš, žeby to mohlo pokračovať?

Zároveň rozvíjame emocionálnu inteligenciu u detí. Tým, že sa vyrieši nejaký problém, dieťa vníma. Navyše možno práve týmito otázkami si získame ich dôveru a povedia nám o probléme v škole alebo medzi kamarátmi, o ktorom sme vôbec netušili. Ďalšou kategóriou sú témy, o ktorých a ťažko hovorí, napríklad smrť. Aj v tom nám môžu pomôcť rozprávky.

Je dobré čítať už napísané príbehy alebo vymyslené?

Ak si príbehy vymýšľame, môže to byť ešte zaujímavejšie. Príbehy na mieru sú veľmi obohacujúce, ale asi nie každý to dokáže a vie. Rodičia, keď deťom hovoria rozprávky, tak väčšinou používajú stále tie isté slová, ktoré majú zaužívané. Výhodou aplikácie Readmio a iných rozprávkových platforiem alebo rozprávok v televízii a rádiu je to, že dieťa počuje aj iné slová a spojenia.

Sú dva tábory rodičov. Jedny čítajú rozprávky tradične z kníh, druhí sú za moderné technológie?

Ak sme doma, pokojne používajme knihy. Ale ak sme napríklad v čakárni u lekára alebo cestujeme, tak nám výborne pomôže aplikácia, kde je mnoho audiorozprávok. Rodičia si môžu ušetriť hlasivky a deti majú lepší zážitok. Napríklad Readmio používa v rozprávkach aj zvukové efekty. To je bonus, ktorý papierová kniha nemá. Navyše obrazovka sa dá prepnúť na nočný režim. Ak je to prvák, je preňho vhodnejšia kniha s väčšími písmenami. Ak je to štvrták s vlastným mobilom, tak si môže vypočuť aj audio rozprávku. Alebo mu tie rozprávky môže nahrať jeho vlastná mama alebo babka.

V čom je aplikácia Readmio výnimočná? 

S aplikáciou Readmio je čítanie rozprávok čarovnejšie – ako pre deti, tak aj pre ich blízkych. Ide o prvú mobilnú aplikáciu svojho druhu, ktorá pomáha oživiť prečítané príbehy s autentickým zvukovým sprievodom. Tisíce sprievodných zvukov, ako je praskanie v krbe, zurčanie potoka či dokonca spev vtákov, sú aktivované hlasom čitateľa a podčiarkujú tak udalosti rozprávanej rozprávky.

Funguje aj offline a jej základná verzia je k stiahnutiu zadarmo. Rozšírená verzia obsahuje mnoho nových funkcií vrátane audiorozprávok či vytlačiteľných aktivít a úloh pre deti aj rodičov k tráveniu spoločných chvíľ mimo obrazoviek.

Ak by ste si chceli túto aplikáciu vyskúšať, môžete si ju stiahnuť na tomto odkaze

Fotogaléria


Autor: © Zoznam/Lucia

Ďalšie články

Gurmán.sk

Feminity

Zdravie

Diskusia