ZÁZRAK v náručí: Vďaka druhej mienke sa stala mamou napriek VZÁCNEMU genetickému ochoreniu

Zdroj: pexels.com/Letticia Massari
Rizikové tehotenstvo, neistota, odmietnutia, ale aj ľudskosť, odbornosť a nádej. Príbeh ženy s Ehlers-Danlosovým syndrómom, ktorá sa vďaka správnej starostlivosti a ochote vypočuť jej obavy dočkala vytúženého materstva, je silným dôkazom, že „second opinion“ – druhý odborný názor – má skutočný zmysel.
Lekári ju odrádzali, jej ochorenie vnímali ako prekážku
Mladá žena sa po potvrdení diagnózy vzácneho genetického ochorenia – Ehlers-Danlosovho syndrómu (EDS) – rozhodla zistiť, či je pre ňu tehotenstvo vôbec bezpečné. Žiaľ, pri snahe konzultovať svoj stav v nemenovanej nemocnici narážala na nepochopenie.
Čakala viac ako pol roka na termín a namiesto podpory počúvala, že na Slovensku sa prekoncepčná starostlivosť „nerobí“. Dokonca jej bolo povedané, že by mala myslieť na to, kto sa postará o dieťa, keď zomrie – či už pri pôrode, alebo o pár rokov neskôr, ako uviedol na svojom facebook účte prednosta kliniky Univerzitná nemocnica Bratislava - Jozef Záhumenský.
Nádej našla až u profesora Záhumenského
Zlom nastal o viac ako rok neskôr. Náhoda ju spojila s profesorom Jozefom Záhumenským z Univerzitnej nemocnice Bratislava. Na základe odporúčania a jednoduchého e-mailu sa jej podarilo získať konzultáciu do dvoch týždňov.
„Informoval ma o možných rizikách, ale na rozdiel od iných ma nevystrašil. Povedal, že je to možné, a podporil ma,“ opisuje dnes už mama zdravého päťtýždňového dievčatka.
Profesor Záhumenský odporučil potrebné vyšetrenia, sledoval stav budúcej matky počas celého tehotenstva a poskytoval nielen odbornú, ale aj psychickú oporu. Hoci išlo o rizikovú graviditu, prístup tímu ružinovskej pôrodnice bol podľa rodičky upokojujúci a ľudský.
Dôkaz, že empatická medicína má silu
Hoci pri pôrode profesor nebol, pacientka zdôrazňuje, že bola aj tak v dobrých rukách. „Nikdy som necítila, že som problémová. Váš mindset spravil veľa – fungovala som ako žena s bežným tehotenstvom,“ dodáva.
Jej príbeh je silnou výpoveďou o význame druhej mienky, individuálneho prístupu a ľudskej empatie v zdravotníctve. Zároveň potvrdzuje, že prekoncepčná starostlivosť – napriek tomu, že je na Slovensku stále podceňovaná – má obrovský význam.
Profesor Záhumenský zverejnil poďakovanie ženy so súhlasom a dodal: „Second opinion má zmysel. Prekoncepčná starostlivosť má zmysel.“
Z malej dcérky v náručí sa tak stáva veľký dôkaz toho, že nádej, odbornosť a ľudskosť dokážu zmeniť osud.