Nové VÝSLEDKY štúdie vás šokujú: Takto sa ZMENÍ mozog ženy počas tehotenstva

Nové VÝSLEDKY štúdie vás
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
2024-09-29 11:00:00 |

Tehotenstvo býva pre niektoré ženy nádherné, pre iné trochu náročnejšie. Každú ženu do istej miery ale zmení, pretože si počas tých deviatich mesiacov môže uvedomiť rôzne veci. Telo ale nie je jediné, ktoré sa mení. Najnovšia štúdia naznačuje, že v tomto období dochádza aj k zmene v mozgu.

Tehotenstvo sprevádzajú aj prudké hormonálne zmeny, ktoré môžu ovplyvňovať aj mozog. A práve na to sa nedávno pozreli výskumníci z laboratória profesorky Emily Jacobsovej na Kalifornskej univerzite v Santa Barbare. Konečne vrhli trochu viac svetla na túto nedostatočne preskúmanú oblasť prostredníctvom vôbec prvej mapy ľudského mozgu v priebehu tehotenstva.         

„Chceli sme sa pozrieť na trajektóriu zmien v mozgu konkrétne v rámci tehotenského okna,“ povedala Laura Pritschetová, hlavná autorka článku, ktorý bol publikovaný v časopise Nature Neuroscience. Predchádzajúce štúdie podľa nej robili snímky mozgu pred a po tehotenstve, ale nikdy nie počas neho. 

Výskumníci sledovali jednu prvorodičku a skenovali jej mozog každých niekoľko týždňov, počnúc obdobím pred tehotenstvom a končiac dvoma rokmi po pôrode. Získané údaje odhaľujú zmeny v sivej a bielej hmote mozgu počas tehotenstva, čo naznačuje, že mozog je schopný úžasnej neuroplasticity až do dospelosti.

Úbytok sivej hmoty, nárast bielej hmoty

Najvýraznejšími zmenami, ktoré vedci zistili pri zobrazovaní mozgu, bol pokles objemu kortikálnej šedej hmoty, zvrásnenej vonkajšej časti mozgu. Objem šedej hmoty sa zmenšil, keď sa počas tehotenstva zvýšila produkcia hormónov. Ako ale zdôraznili vedci, zníženie objemu šedej hmoty nemusí byť nevyhnutne zlé.

Vedci zistili menej zjavný, ale rovnako významný nárast bielej hmoty, ktorá sa nachádza hlbšie v mozgu a vo všeobecnosti je zodpovedná za uľahčenie komunikácie medzi oblasťami mozgu. Zatiaľ čo úbytok sivej hmoty pretrvával dlho po pôrode, nárast bielej hmoty bol prechodný, vrcholil v druhom trimestri a približne v čase pôrodu sa vrátil na úroveň pred tehotenstvom.

Podľa vedcov tento typ efektu nebol nikdy predtým zachytený pomocou skenov pred a po tehotenstve, čo umožňuje lepšie odhadnúť, aký dynamický môže byť mozog v relatívne krátkom čase.

Tieto zmeny naznačujú, že dospelý mozog je schopný prejsť dlhším obdobím neuroplasticity, teda zmenami mozgu, ktoré môžu podporovať behaviorálne adaptácie spojené s rodičovstvom.

Pomoc pri popôrodnej depresii?

Tieto výsledky poslúžia budúcim štúdiám s cieľom pochopiť, či rozsah alebo tempo týchto zmien v mozgu obsahujú informácie o riziku popôrodnej depresie, neurologického ochorenia, ktoré postihuje približne jednu z piatich žien.

V súčasnosti síce existuje liečba popôrodnej depresie, avšak včasná detekcia môže byť veľmi prínosná. Čím viac sa lekári dozvedia o mozgu matky, tým väčšiu šancu budú mať na to, aby jej pomohli. 

V budúcnosti sa do štúdie môžu zapojiť aj ďalšie tehotné ženy, takže budeme mať viac relevantných dát a informácií. Nepochybne ale ide o významný pokrok. 

Fotogaléria


Autor: © Zoznam/as
Zdroj: University of California, Santa Barbara

Ďalšie články

Varenie a recepty

Feminity

Zdravie

Diskusia