KONTROVERZNÁ téma: Ako čeliť citovému VYDIERANIU detí? Tieto rady vám ZARUČENE pomôžu zvládnuť náročné situácie

Zdroj: gettyimages.com
Citové vydieranie nie je len záležitosťou dospelých vzťahov. Smutnou realitou je, že mnohé deti sa s ním stretávajú už od útleho veku, a to často nevedome od najbližších ľudí vo svojom okolí – rodiny. Mamina s hranicami na svojom Instagrame upozorňuje na tento problém a ponúka rodičom konkrétne tipy, ako deti chrániť a postaviť sa za ne.
Príklady citového vydierania, ktoré deti zažívajú
Možno si ani neuvedomujeme, že niektoré zdanlivo nevinné vety môžu na dieťa pôsobiť manipulatívne a vyvolávať v ňom pocity viny či povinnosti:
- "Jedz ešte, lebo ti to všetko zjem!"
- "Ty ma neobjímeš? Už ma neľúbiš?"
- "Vrátim ti bábiku, až keď mi dáš pusu."
- "Som naozaj veľmi smutná, že si nechceš dať papuče."
- "Nechceš mi dať pusu? Och, pozri ako plačem, bué bué!"
Tieto vyjadrenia môžu na prvý pohľad pôsobiť nenápadne, no dieťa sa cez ne učí, že jeho rozhodnutia nie sú rešpektované, a že jeho láska či náklonnosť je podmienená správaním, ktoré niekto očakáva.
Ako reagovať? Rady pre rodičov
Mamina s hranicami odporúča niekoľko konkrétnych krokov, ako situáciu zvládnuť:
-
Oslovujte dieťa, nie dospelého.
Rozprávať sa s dospelým, ktorý vydiera, nemá často zmysel – môže to brať ako útok. Namiesto toho sa zamerajte na svoje dieťa a vysvetlite mu, ako veci naozaj sú.Napríklad:
- „Babka ti samozrejme bábiku dá, aj keď jej nedáš pusu.“
- „Babka neplače naozaj, že jej nechceš dať pusu. Ale aj keby plakala naozaj, babka je dospelá a poradí si. Len ty rozhoduješ o svojom tele.“
-
Pomôžte dieťaťu rozpoznať vlastné pocity.
Povzbuďte ho, aby si samo uvedomilo, čo potrebuje alebo chce. Napríklad: „Opýtaj sa bruška, ako je na tom. Je ešte hladné?“ -
Dajte dieťaťu alternatívy.
Ak nechce prejaviť náklonnosť tak, ako si to druhá strana želá, pomôžte mu nájsť inú možnosť: „Babka si myslí, že keď ju nechceš objať, nemáš ju rada. Nemusíš ju objímať, ak nechceš. Môžeš jej ukázať, že ju máš rada, iným spôsobom. Čo by to mohlo byť?“
Postaviť sa na stranu dieťaťa nie je ľahké
Pre mnohých rodičov môže byť táto reakcia spočiatku veľmi nepríjemná. Môžu pociťovať výčitky voči vlastným rodičom či príbuzným alebo mať pocit, že „ohovárajú“ dospelého pred dieťaťom. No ako Mamina s hranicami zdôrazňuje, práve toto je dôležitý krok k tomu, aby sa dieťa naučilo, že jeho hranice sú rešpektované.
„Postaviť sa na stranu dieťaťa je to najdôležitejšie. Všetci ostatní sú dospelí a je ich problém, že majú nevyriešené traumy alebo sú vzťahovační. Nie je to váš problém ani vec vášho dieťaťa,“ pripomína.
Budovanie zdravých hraníc
Hoci zo začiatku môže byť takéto riešenie pre rodiča nepríjemné, postupne sa stáva prirodzenou súčasťou komunikácie. Deti sa tak učia, že majú právo rozhodovať o svojom tele a potrebách. A to je kľúčové pre ich sebavedomie a schopnosť zvládať vzťahy v budúcnosti.
Pomôcť dieťaťu pochopiť svoje pocity, postaviť sa zaň a ukázať mu, že jeho hranice sú dôležité, je jedným z najväčších darov, ktoré mu môžeme dať.