Narodilo sa bábätko, ktoré má troch biologických rodičov!

Narodilo sa bábätko, ktoré
Ilustračné foto
Zdroj: flickr.com
2016-09-29 13:20:23 |

Päťmesačný chlapec je prvým dieťaťom na svete, ktoré prišlo na svet vďaka technológii zvanej mitochondriálne darcovstvo.

V Mexiku sa narodilo dieťa s DNA troch ľudí! Dnes už päťmesačný chlapec je prvým dieťaťom na svete, ktoré prišlo na svet vďaka technológii zvanej mitochondriálne darcovstvo. Vďaka nej môžu mať aj rodičia so vzácnymi genetickými poruchami zdravé deti.

V tomto prípade išlo o nemenovaný jordánsky pár, pričom matka je nositeľkou génov pre subakútnu nekrotizujúcu encefalomyelopatiu, známu tiež pod názvom Leighov syndróm. Ide o smrteľné ochorenie, ktoré napáda centrálny nervový systém.

Gény pre toto ochorenie sa nachádzajú v mitochondriálnej DNA, ktorú deti dostanú vždy od matky. U tejto matky sa ochorenie nijako neprejavuje, spôsobilo jej však štyri potraty a tiež smrť dvoch detí - jedného osemmesačného a druhého šesťročného. Pár sa preto obrátil na Johna Zhanga z New Hope Fertility Center v New Yorku. Ten im navrhol použiť metódu zvanú pronukleárny transfer, ktorá je legálna iba vo Veľkej Británii.

Ide o oplodnenie vajíčka matky a tiež vajíčka inej ženy otcovými spermiami. Pred tým, než sa oplodnené vajíčka začnú deliť, z nich vedci odoberú jadrá, pričom to z darovaného vajíčka odstránia a nahradia ho jadrom z matkinho vajíčka. S tým však pár z náboženských dôvodov nesúhlasil.

Zhang sa rozhodol pre inú metódu, pri ktorej sa najprv implantuje jadro z neoplodneného vajíčka matky do vajíčka od darkyne, z ktorého predtým jadro odstránili, a až potom dôjde k oplodneniu. Táto metóda však nie je v USA povolená, a tak ju museli vykonať v Mexiku, kde ju žiaden zákon nezakazuje.

Zhang s kolegami týmto spôsobom vytvoril päť embryí, z ktorých sa však iba jedno vyvíjalo normálne. To následne implantovali do maternice, pričom matka porodila normálne po deviatich mesiacoch. Jej syn má 99,9 percenta DNA svojich rodičov, zvyšok je mitochondriálna DNA od darkyne. Chlapcove mitochondrie obsahujú menej než jedno percento DNA s mutáciou zodpovednou za Leighov syndróm, pričom väčšinou sa toto ochorenie začne prejavovať, keď je postihnutých približne 18 percent mitochondrií. Chlapca však aj tak musia monitorovať, aby sa uistili, že sa počet postihnutých mitochondrií nezvyšuje. Zhangov tím bude o tomto prípade referovať na októbrovej konferencii American Society for Reproductive Medicine v Salt Lake City.

Nuž, pre niekoho zahrávanie sa s prírodou, pre iného veľký krok v medicíne či zázrak. Ťažko hodnotiť, či rozhodnutie rodičov priviesť na svet dieťatko takýmto spôsobom bolo správne, určite však možno povedať, že je to zodpovednejšie, než bez rozmýšľania počasť dieťa aj napriek tomu, že je viac ako pravdepodobné, že sa narodí so smrteľnou chorobou. Tento konkrétny pár k rozhondutiu dospel až po tom, ako sa musel zmieriť so štyrmi potratmi a smrťou dvoch detí, čo je pre mnohých z nás nepredstaviteľné. Snáď sa drobčekovi, ktorého "počatie" bolo veľmi náročné a lekári prírode veľmi pomáhali, bude v živote dariť.

 

 

Prečítajte si tiež:

Tento pôrod do vody sa šíri internetom ako vírus

Rodičia dovolili natočiť posledné chvíle ich bábätka

 

Fotogaléria


Foto: thinkstock.com
Zdroj: sita.sk, az

Ďalšie články

Gurmán.sk

Feminity

Zdravie

Diskusia